Doğum günü hazırlığı yaparken yapılan yanlışlar, unutulan önemli detaylar ve mükemmel bir organizasyon için yapmanız gerekenler. Bu makalede çocuğunuzun 1 yaşından genç yaşlarına kadar olan doğum günü kutlamalarında dikkat etmeniz gereken konulara, tavsiyelere ve sihirli ip uçlarına yer verdik. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda kendinizi profesyonel bir organizasyoncu bilgisi ile yüklü bulacak ve her partiye hazırlıklı olacaksınız. Hazır mıyız?

Doğum günü hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Doğum günü hazırlıkları listesi kusursuz olması için öncelikle yazımızı sabırla, sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu, telafisi olmayan sonuçlardan sizi olabildiğince uzak tutacaktır.

Adım 1: Doğum Günü Konsept Seçimi!

doğum günü konsept seçimi

Bir çok ebeveyn için çocuklarının doğum günü çok özel bir gündür. Evet çocuklar için demedim, ebeveynler için… Hele hele ilk doğum günü ise o gün için yaıplan hazırlıklarda iş çok başka boyutlara taşınabiliyor. Çocuk 3 – 4 yaşlarına geldiğinde ise iş bambaşka bir boyuta geçip, ebeveynler için olan önemi yavaş yavaş yerini çocuklar için olan önemi halini alıyor.

1 Yaş doğum günlerinde çocuğun henüz olup bitenden bihaber olması ebeveynlerin çocukları için gönüllerince doğum günü yapmasına ve anın keyfini misafirleriyle doyasıya yaşamasına büyük bir fırsat tanıyor. Konsept seçiminden davetlilere kadar ebeveynlerin istek ve zevkleriyle hazırlanan doğum günleri 3 yaştan itibaren yavaş yavaş yerini çocuğun sevdiği oyuncaklar, çizgi filmler, ilgi alanları gibi konulara bağlı konseptlerle hazırlanmış partiler ve arkadaşlarının ağırlıkta olduğu davetli listeleri ile evrim geçiriyor. Tabiki bunlar ” çocuğum mutlu olsun, eğlensin ” düşüncesine paralel davranışlar.

1 Yaş doğum günü ve 2 yaş doğum günü için nasıl bir konsept seçilmeli?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 1 yaş partileri ve 2 yaş partileri tamamen ebeveynlerin zevkleri ile hazırlanıyor. İster kız çocuk olsun ister erkek çocuk, yüzlerce farklı konseptten birini seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Dilediğiniz gibi kullanın.

3 Yaş ve yukarısı için doğum günü konsept seçimi nasıl olmalı?

3 Yaş ve daha ileri yaşlar için çocuğunuzun daha hoş vakit geçirebileceği ama sizin de zevkle misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz hem şık, hem eğlenceli doğum günü konseptleri oluşturmak mümkün. Bunun için yazımızı okumaya devam edin…

İpucu: Mevsime uygun doğum günü konsepti seçmek işinizi kolaylaştırır

Evet! yanlış okumadınız. Mevsime uygun bir doğum günü konsepti seçmek kullanacağınız mekandan seçeceğiniz süslemeleri bulmaya kadar bir çok konuda işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Kışın kutlanan doğum günleri kapalı mekanlarda ve evlerde yapıldığından yazın açık hava mekanlarda kutlanan doğum günlerine göre daha az ve küçük malzemeler ve süslemelerle hazırlanır. Mekanların küçük ve kapalı alanlar olması küçük süslerin bile görünürlüğünü arttırır ve daha az ve boyur olarak da daha küçük süslemelerle kutlama mekanını dolu dolu gösterebilirsiniz. Tabi bu dediğimiz nispeten küçük mekanlar için geçerli. Düğün salonları için değil! 🙂
 • Kışın daha koyu renklerden oluşan tasarımlar ve süslemeler mevsime daha çok yakışacak ve ortamı daha sıcak gösterecektir. Kışın ortasında yaz veya plaj konseptli bir doğum günü pek hoş durmayacaktır. Kar taneleri, penguenler, sim süslemeli konseptler, vintage temalar gibi.
 • Bahar ve yaz aylarında ise daha açık renkler ve açık hava mekan ise daha büyük ve görünür süslemeler kullanmak gerekir. Dondurma teması, flamingo teması, tropik temalar, gold simli temalar, atlı karınca konsepti, çiçekli temalar gibi.
 • Kış ayında çilek konseptli bir doğum günü yapmak isterseniz ilgili süsleme ürünlerini piyasada bulmanız çok zor olacaktır. Veya yazın ortasında kar taneli veya kardan adam konseptli bir kutlama yapmaya kalkışmak işinizi çok zorlaştırır. Mesela; Yazın flamingo temalı bir parti hazırlığı için süsleme olarak piyasada büyük tropik yapraklar bulmak, açık renkli yazlık kumaşlar ve kıyafetler bulmak daha kolaydır. Bunlar gibi mevsime tezat veya uyan bir çok örnek verilebilir.

Peki, nereden bulacağım ben bu konseptleri? ” diye sormadan, hemen ilk bu sorunun cevabını verelim.

Öncelikle aklınızda az buçuk bir fikir olmalı. Yüzlerce konsept arasında kaybolmadan hayal ettiğiniz kutlama hakkında bir kaç kelimeyi listeleyin. Hemen bir örnek verelim: Mesela doğum gününüz bahar aylarına denk geliyor ve aklınızda kelebekli, çiçekli böcekli, pembe, beyaz ve yeşil renklerin hakim olduğu bir konsept var. Öncelikle tam da bu kelimelerle birazdan bahsedeceğim yerlerde arama yaparak bulduklarınızla hayalinizi biraz daha netleştirebilirsiniz.

Pinterest:

doğum günü için konsept seçimi

Araştırma yapabileceğiniz en geniş fotoğraflı içerik kaynağı dünyaca ünlü paylaşım platformu Pinterest. Telefonunuza uygulamasını indirerek veye web sitesini ziyaret ederek kullanabilirsiniz. Arama çubuğuna temanıza uygun kelimeleri farklı varyasyonlarla yazarak ve sonuna doğum günü kelimesini ekleyerek ( Örnek: kelebek doğum günü ) , ( pembe çiçek kelebek doğum günü ) çıkan sonuçlara göz atın. Burada önemli bir ip ucu verelim: Aramalarınızı ingilizce kelimelerle yaparsanız çok daha fazla ve daha iyi sonuçlarla karşılaşırsınız. Örnek: ( Pink spring birthday theme ) , ( butterfly theme birthday party ) gibi.

Instagram:

Bir instagram kullanıcısı iseniz; arama ekranına gelip arama çubuğunda aratacağınız kelimenin başına # işareti koyarak başkalarının bu etiket ismi ile paylaştığı fotoğrafları görebilir ve fikir alabilirsiniz. Yine pinterest te olduğu gibi ingilizce aratmak daha çok ve özgün fikirle karşılaşmanızı kolaylaştıracaktır. Örnek: #butterflybirthdayparty veya #springbirthdaytheme gibi. Kelimeleri bitişik yazmayı unutmayın!

Google:

doğum günü için konsept seçimi

Google ı açıyoruz yine aratmak istediğimiz konseptimizle alakalı kelimeleri bir araya getirerek arama yapıyoruz ve çıkan sonuçlarda hemen arama yerinin altındaki ” Görseller ” e tıklıyoruz. Burada da farklı kelime kombinasyonları ile binlerce görsele ulaşabilir, fikir alabilirsiniz.

Henüz bir fikriniz yoksa veya karar veremediyseniz…

Halen nasıl bir konseptte kutlama yapacağınıza karar vermediyseniz veya ” aklımda hiç birşey yok, seçeneklere göre karar vereyim ” diyorsanız size önerimiz: ” en iyi yol, sonuca en kısa giden yoldur ” felsefesi ile partiavm.com u ziyaret etmenizdir. Döneme göre sürekli güncellenen trend doğum günü konseptlerine göz atarak modaya uyabilir veya tüm konseptleri inceleyerek en hoşunuza giden temaya karar verebilirsiniz.

Partiavm

partiavm.com

Biraz araştırma ile göreceksiniz ki gerçek anlamda bulabileceğiniz en geniş özel tasarımlı doğum günü konseptleri ve ürün çeşidi burada var.

Daha farklı arama yapabileceğiniz kaynaklar da var ama bu 4 kaynak yeterince sonuç verecektir. Zaten fikirler tekrarlandığı için ve kaynak sitelere örnek verdiğim için diğer kaynaklardan da alacağınız sonuçlar bunlara benzer olacaktır. Tekrar tekrar aynı veya çok benzer sonuçlara bakarak daha en baştan bıkkınlık yaşamaya gerek yok!

Peki bu araştırmaları yaptınız, beğendiğiniz sonuçlar elde ettiniz ve artık konseptiniz hakkında daha net bir görüntü gözünüzde canlandı.

Nereden bulup alacağım ben bu süslemeleri? Beğendiğim çoğu şey yurtdışı kaynaklı sitelerden alıntı!

Hemen ” Ben bunları burada yaptıramam ki! ” gibi düşüncelere kapılıp ümitsizliğe düşmeyin. Öncelikle belirtmeliyim ki beğenip kaydettiğiniz yurtdışı kaynaklı doğum günü konseptlerini dikkatlice incelerseniz çoğunda, süslemelerin çoğu el yapımıdır ve kolaylıkla bulunabilecek malzemelerle, kolayca yapılabilir. Önemli olan malzemeleri bir araya getirerek ilginç ve farklı fikirlerle konsepte yakışır şekilde dizayn etmek. Zaten size bulduğunuz görselleri bu dizaynları kendiniz de fikir alarak oluşturabilin diye kaydetmeniz için tavsiye ettik.

Bir çok süsleme çeşidini ve nasıl yapıldığını zaman zaman bloğumuzdaki farklı yazılarda inceleyeceğiz. Takipte kalın;)

Unutmayın ki emek vererek hazırlayacağınız bir doğum günü düşündüğünüzden çok daha anlamlı olacak ve güzel hatıralar bırakacaktır.

Tabi ki her bulduğunuzu da elde kendiniz yapmanız mümkün değil. Bazı tasarımsal bilgi ve makine yardımı gerektiren süslemeleri de bu işi yapan bizim gibi online ( partiavm ) veya yerel organizasyon firmalarına yaptırtabilirsiniz. Bahsettiğimiz yollarla kaydettiğiniz görüntüleri bize iletirseniz, ihtiyacınız olan süslemelerin uygulanabilirliği konusunda size seve seve yardımcı oluruz.


Adım 2: Süslemelerin bir araya getirilmesi ve konsept bütünlüğü

uyumlu renklerde doğum günü ürünleri seçimi
partiavm.com dan alınan bu konsept görüntüsünde görüldüğü gibi tüm ürünler uyumlu renklerde ve aynı temada uyum içerisinde kullanılarak sunum masasında bir bütünlük oluşturmuş. Bakınız: partiavm doğum günü konseptleri

Bu konuyu biraz kısa geçeceğiz. Konsept seçimi başlığımızdaki anlattıklarımızı uyguladıysanız zaten yapmayı ve almayı düşündüğünüz çoğu şey birbirleri ile uyumlu olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç konuyu maddeler halinde sıralayalım. En önemlisi konsept bütünlüğü…

Önemli İpucu: Doğum gününüzü şık gösterecek olan büyük süslemeler değil, küçük ayrıntılardır. Her misafir tabağına koyulmuş küçük bir teşekkür kartı, gelenlere vereceğiniz ufak bir hediye, hazır aldığınız süslemelere yapabileceğiniz ufak extra süs dokunuşları, ikramlıklarınızın üzerine saplanmış küçük kürdan süsler gibi…

 • Renk uyumuna dikkat! Satın aldığınız veya kendi yaptığınız tüm süslemelerin renkleri temanız ile uyum içerisinde olmalı. Her ürün için de birebir aynı renk süsleme aramaya çalışmayın. Kullandığınız renklerin daha açık ve daha koyu renklerini çok abartmadan karışık şekilde kullanabilirsiniz. Temaya ait ana renkler dışında diğer renklerden mümkün olduğunca uzak durun. Örnek vermek gerekirse; Pembe beyaz bir temada kırmızı hiç bir süsleme kullanmayın ama araya toz pembe veya koyu pembe, gri, siyah, gold gibi uyumlu renkleri kullanabilirsiniz. Veya Mavi gold ağırlıklı bir atlı karınca erkek çocuk doğum günü konsepti planlıyorsanız gümüş rengi süslemeler almayın.
 • Uyumlu dekorlar bulmaya çalışın. Örnek: Orman hayvanlarının olduğu bir safari temanız varsa masanızın etrafında rafya iplerle sarmaşık görüntüsü oluşturabilirsiniz, veya çiftlik temanıza bakkalınızdan manavınızdan bulabileceğiniz temiz meyve kasaları ile içini saman doldurarak hoş bir hediyelik sunum standı yapabilirsiniz. Yine bir örnek: Kar temalı bir doğum günü konseptini yapay kar spreyi ile şenlendirebilirsiniz.
 • Balon süslemelerini mutlaka kullanın. Her partinin olmazsa olmazı balon süslemesidir. Uyumlu renklerdeki balonlar hem eğlenceyi artırır, hem mekanı doldurur hem de şık bir görünüm sağlar. Hele hele son zamanlarda balon çeşitleri ve seçenekler bu kadar artmışken. Rakamlı dev folyo balonlar, zincir balon süslemeleri, karakterli folyo balonlar gibi.
 • Sunum masanızı giydirmeyi unutmayın! Temanızla uyumlu masa tütüleri ve masa örtüleri ile sunum masanızı giydirmek kutlama mekanına bambaşka bir hava katacaktır.
 • İster ev olsun ister bahçe veya restaurant… parti alanının girişine mutlaka konseptinizle tasarlanmış bir karşılama panosu, yönlendirme panosu veya tema afişi asın. Bu gelen misafirleriniz için hem yönlendirici olacak hem de daha mekanın girişinden konsept hakkında bir ön izlenim ve fikir oluşturacaktır.
 • Mekanda konsept bütünlüğü sağlayacak en önemli unsurlardan biri de dekor panolardır. Konseptinizden oluşan masa üstü küçük dekor panolar ve yerde kullanılan büyük dekor panolar hem mekanı kolayca daha dolu dolu gösterecek hem de konspetinizi tamamlayacaktır. Büyüklü küçüklü yerleştireceğiniz bir kaç dekor pano sizi mekanı süsleyebilmek için alacağınız birçok ekstradan kurtarır.
 • Müzik seçimi: Kutlama boyunca çalacak müzikleri planlarken minik misafirleri de unutmayın. Müziğin sesini misafirlerinizin birbirleri ile rahatlıkla konuşabileceği bir seviyede ayarlayın. Unutmayın ki doğum gününüze sadece tanıdıklarınız gelecek. Mutlaka birbirleri ile sohbet etmek isteyeceklerdir.
 • Doğum Günü Menüsü Seçimi: Bu konuyu bir başka yazımızda detaylıca inceledik. Buyurun, burada!
 • Kreşte Doğum Günü Menüsü: Bu konu da başka bir yazımızda ayrıca incelendi. Burada!
 • Mekan Seçimi: Bu konuya genişçe Adım 3: Kurulum Aşaması başlığımızda yer verdik. Bunu da geçiyoruz 🙂
 • Kıyafet veya kostüm seçimi: Bu konuyu daha sonra başka bir yazımızda geniş kapsamlı inceleyeceğiz.

Adım 3: Kurulum Aşaması

Herşey tamamsa şimdi sırada kurulum var. Bu konu ikiye ayrılıyor…. Evde mi? Dışarıda mı?

Evde ve dışarıda dikkat etmeniz gereken ipuçlarına geçmeden önce her iki koşulda da unutmamanız gereken önemli bir iki şey var. İlk olarak nerede kurulum yaparsanız yapın tek başınıza halletmeye çalışmayın. Mutlaka yardıma ihtiyacınız olacak. Bir diğer konu ise yapıştırıcı, kilitli iğne, kurdele, makas, çift taraflı bant ve bulabilirseniz sıcak slikon tabancası ve slikonu yanınızda bulundurun. Her biri her an lazım olabilir ve işinizi çok kolaylaştırabilir.

Evde doğum günü partisi hazırlıkları

 • Madem evde kutlayacaksınız, neden tüm hazırlıkları bir gün önceden yapmayasınız? Bu size doğum gününe saatler kala kendinize zaman ayırabilmeniz ve paniklememeniz anlamına gelir.
 • Bir gün önceden yapılan hazırlıkta eksiklerinizi görmeniz ve telafi edebilmeniz için zaman kazandırır.
 • Evde kutlamalarda misafirleriniz için yeteri kadar oturma alanı oluşturmayı unutmayın.
 • Büyüklere daha rahat bir ortam sağlayabilmek için imkanınız varsa çocuklara başka bir odada zaman geçirebilecekleri bir oyun odası ayırın. Ne çocuklar sıkılsın, ne büyükler dimi ama 😉
 • Misafirlerinizin gelmesine en az yarım saat kala evinizi havalandırın. Havalandırma işlemini yaz ayı ise sürekli devam ettirin, kış ayı ise belirli kısa aralıklarla parti boyu yapın. Kalabalık olacağı için ev içerisindeki oksijen ve temiz hava kalitesi düşecek bu da misafirlerinizi bir süre sonra rahatsız edecek ve halsiz düşürecektir.
 • Kutlama günü hakkında varsa komşularınıza bilgi verin ve sesle ilgili bir sorun olma ihtimaline karşı idare etmelerini rica edin. Bu, parti sırasında sizi tatsız sürprizlerden koruyacaktır.
 • 3 yaş ve üzeri çocukların ve ebeveynlerinin çoğunlukta olduğu bir misafir kitleniz varsa partiniz için bir iki saatliğine palyaço kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde hem çocuklar ebeveynlerini ve diğer misafirlerinizi kendi hallerine bırakır hem de toplu şekilde etkinliklerle eğlenmeleri ve güzel vakit geçirmelerini sağlar. Tabi zaman zaman bu eğlenceden büyükler de nasibini alır:)

Ev dışı açık ve kapalı mekanlarda doğum günü parti hazırlığı

 • Ev dışındaki parti organizasyonları hata ve eksikler için telafi zamanı daha az olacağından çok dikkat gerektirir. Bu yüzden kutlama yapacağınız mekana getirilecekler listenizi mutlaka hazırlayın ve tekrar tekrar kontrol edin.
 • Genelde mekanlar bir gün öncesinden veya çok saatler öncesinden kuruluma sıcak bakmazlar. Mekan yetkilileri ile görüşüp kurulum yapabileceğiniz saati olabildiğince öne çekmeye çalışın.
 • Bahçe gibi açık havada kurulum yapacaksanız ve mekanın fiziksel imkanı varsa her türlü hava koşuluna karşı B planınız hazırda olsun.
 • Ev için tavsiye ettiğimiz palyaço fikri aynı sebeplerden dolayı dış mekanlar için de geçerli.
 • Misafirlerinizin yeri kolay bulabilmeleri için bilindik veya yol tarifi kolay bir mekan seçmeye çalışın. Misafirlerinize dijital davetiye ile birlikte WhatsApp dan yer bildirimi de gönderebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz mekanın, misafirlerinizi karşılayacak yeterli servis elemanına sahip olduğundan emin olun. Servis aksamaları en güzel ve özenilmiş kutlamaları bile çekilmez hale getirebilir.
 • Yapacağınız süslemeleri mekan yetkililerine önceden bildirip izin alın ki son anda izin sürprizleri ile karşılaşmayın.
 • Mekan içerisindeki koltuk ve masa düzenini misafir sayınıza göre mutlaka önceden mekan yetkililerine bildirip o şekilde hazırlamalarını sağlayın. Davetsiz misafirler için en az ekstra 1 masa ayırın.
 • Misafirlerinizden kimin nerede oturacağını önceden belirleyin ve gelmeye başladıklarında siz veya ilgili bir yakınınız yönlendirme yapsın. Birbirlerini tanıyan davetlileri birbirlerine yakın oturtmaya özen gösterin.
 • Çocuklar için ayrı bir bölüm oluşturmanız faydalı olacaktır. Oluştursanız bile mutlaka ebeveynlerinin yanlarında onlar için de ekstra boş bir koltuk ayırın.
 • Mekanı tamamen kiralamadıysanız, kutlama yapacağınız alanın mekana gelen müşterilerden belirli bir mesafeyle veya oturma düzeni ile ayrılmış olmasını sağlayın.

Buraya kadar herşey tamamsa %50 hazırsınız demektir. Kalan %50 lik kısım ise tamamen pozitif düşünce ve gülümsemeden geçiyor. Şimdi biraz rahatlayın ve günün keyfini çıkartmaya çalışın. Unutmayın ki yaşayabileceğiniz olası hiç bir aksilik tekrarı olmayan o özel günü mutsuz geçirmenize değmez.

Ucuz veya pahalı süslemeler, afişler, mekan, yağmuğ yağdı – güneş açtı, çok geç kaldık yetişmeyecek gibi bahanelerle ve objelerle moralinizi düşürmeyin. Unutmayın ki önemli olan çocuklarımızla ve sevdiklerimizle beraber bol gülücüklü bir gün geçirmek ve güzel anılar biriktirmek.

Yazımızı beğendiyseniz, sorularınız varsa veya görüş belirtmek isterseniz yorum yazmaktan ve yazımızı paylaşmaktan çekinmeyin. Paylaşmak Güzeldir.