Batı dünyasında ve ABD’de sıklıkla kutlanan ancak son yıllarda tüm dünyaya yayılan Halloween yani cadılar bayramı çocukların genellikle korkunç ve ilginç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bir bayramdır.

Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanır ?

Cadılar Bayramı’nın sembolü gülen bir bal kabağıdır. Bal kabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak korkunç bir surat oluşturulmaya çalışılır. En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Çocuklar ilginç kıyafetler giyerek kapı kapı gezerler ve ev sahiplerine “Şaka mı, şeker mi?” diye sorarlar. Ev sahibi “Şaka!” derse çeşitli yaramazlıklar yaparlar. Büyükler çocuklara şekerleme ikram ederler veya harçlık verirler.

Cadılar Bayramı Ne Zaman Kutlanır ?

Kökleri pagan döneme kadar giden dilimize Cadılar Bayramı olarak çevrilen Halloween, her yıl 31 Ekim’e en yakın hafta sonunda kutlanmaktadır. Bu partilerde misafirler cadı, hayalet veya korku filmi karakteri gibi korkunç veya ilginç kostümler giyerler. Son zamanlarda ülkemizde de çeşitli
etkinliklerle kutlanan Cadılar Bayramı’nda farklı ve ilginç kıyafetler giyiliyor.

Cadılar Bayramı Kostümleri Nelerdir?

Her sene gerçekleşen partiye davetlilerin yaratıcı kostümleri damgasını vuruyor. Yılın bir günü, çocuğunuz hiç göze batmadan, istediği herhangi bir karakter olabiliyor. Yaratıcılık sınırlarını zorlayarak karşımıza rengarenk kostümler çıkıyor. Sizlerde çocuğunuzla bir partiye davetliyseniz veya kostüm giymek için neden arıyorsanız sizler için bir araya getirdiğimiz fikirlerinden esinlenebilirsiniz.