Doğum günü partileri hem çocukları hem de aileleri bir araya getiren özel bir gündür. Bu özel günde özellikle çocuklar unutulmaz anılar yaşayabileceği, arkadaşlarıyla eğlenebileceği, oyunlar oynayabileceği bir parti olsun ister.

Doğum Günü Partilerini Eğlendirecek Oyunlar
Doğum Günü Partilerini Eğlendirecek Oyunlar

Eğlenceli partiler elbette çeşitli oyunlarla mümkündür. Çocukların oynarken eğlenceli vakit geçireceği bu sırada annelerin bir araya gelerek sohbet edebilecekleri güzel bir ortam oluşur. Bizler de hem anneleri hem de çocukları düşünerek doğum günü partilerini renklendirecek oyunları bir araya getirdik. Sizlerde doğum günü partinizde çocuğunuzun ve arkadaşlarının güzel vakit geçirmesini isterseniz sizin için bulduğumuzun oyunlardan seçerek kendi konseptinize uygun şekilde hazırlayabilirsiniz.

Hadi gelin partinizi eğlenceli hale getirecek oyunları hep birlikte inceleyelim.

Sandalye Kapmaca

Sandalye kapmaca oyunu uzun zamandan beri oynanan zevkli bir oyundur. Hem açık mekanda hem de kapalı mekanda oynanabilen bu oyun için müzik gereklidir. Oyuna başlamadan önce çocukların toplam sayısından bir eksik sayıda sandalye yerleştirilir. Sandalyeler düz bir sıra halinde, daire şeklinde veya dağınık olarak yerleştirilebilir. Daha sonra müzik açılır ve oyuncular müzik eşliğinde sandalyelerin etrafında dans ederek dönerler. Müzik durduğu anda herkes bir sandalye kapıp oturmaya çalışır. Ayakta kalan oyuncu ise elenir. Elenen oyuncunun ardından bir sandalye eksiltilir. Oyun, tek oyuncu ve tek sandalye kalana kadar devam eder. Sona kalan oyuncu oyunu kazanır.

Sandalye Kapmaca
Sandalye Kapmaca

Kum Boyama

Bir kürdan yardımı ile boyama kartındaki parçalar sırasıyla, çizim yerinden çıkarılır. Açılan kısım yapışkanlıdır. İstenilen renkteki kum bu alanı kapatacak şekilde serpilir. Serpme işlemi yapıldıktan sonra fazla kum çırpılır. Kalan kumlar yapışıp kaldığı için, resmin açılan o kısmını boyamış olur. Sırayla ve teker teker resmin diğer parçaları için de aynı işlem farklı renkte kumlar kullanılarak tekrarlanır. Kum boyama kartı’nın yüzeyi tamamen kumla kaplanıncaya kadar işleme devam edilir.

Çuval Yarışı

Çuval yarışı yüzyıllardır ülkemizde oynanan ve kuşaktan kuşağa aktarılan, köylerde ve kırsal kesimlerde akşam eğlencesi şeklinde gençler arasında, düğünlerde, eğlence amaçlı etkinlilerde ve milli bayramlarda ise okullarda öğrenciler arasında oynanan anonim bir çocuk oyunumuzdur.

Büyük, küçük herkesin oynamaktan zevk aldığı bir takım oyunudur. Çuval yarışı oyunu kapsamında 2 ayrı takım belirlenir. Takımların yarışmacıları birbirleri ile teker teker yarışır. Ancak; yarışma esnasında yarışmacılar çuval giyer. Başlangıç çizgisinden bitiş çizgisine kadar ayağındaki çuvalla düşmeden önce giden takım üyesi oyunu kazanır.

Bardaklar İle Dört İşlem

Çocukların 4 işlem yeteneğini geliştirmek için oynanabilecek bir oyundur. İlk olarak 1. bardağın ağız kısmına resimde de görüldüğü gibi aralıklarla 1 den 9 a kadar rakamlar yazılır. 2. bardağa ise dört işlemlerden birini yazalım ve iki bardağı iç içe geçirelim. 3. bardağa da 1. bardağa yaptığımız gibi rakamlar yazalım ve diğer iki bardakla birleştirelim. 4.bardağa ise eşittir işareti koyalım ve diğer bardaklarla birleştirelim. 5. bardağa 1. ve 3. deki bardaktaki rakamların toplamlarını
aralıklarla yazalım. Bardakları çevirerek oyunu oynayabilirsiniz.

Bardaklar İle Dört İşlem
Bardaklar İle Dört İşlem

Beraber Boyayın

Büyük boyutları sayesinde aynı anda bir çok kişi boyama yapabilir. Bu da aile ve arkadaşlarla hep birlikte faydalı ve hoş bir etkinlik yapma imkanı sağlar.

Grafikler her ne kadar çocuklar için tasarlanmış olsa da yetişkinler de aktiviteden oldukça zevk almaktadır.

Bu dev boyama kağıtlarını partiavm.com dan BURAYI tıklayarak satın alabilirsiniz.

boyama kağıdı
Dev Boyama Kağıdı

Bardaklar ile Dart Oyunu

Bardakları aşağıdan yukarı doğru dizelim. Daha sonra bir pipetin içine kulak çöpü koyarak istenen hedefe doğru üfleyelim. Pipet yerine lego vb oyuncaklar ile de hedef vurulabilir.

Bardaklar ile Dart Oyunu
Bardaklar ile Dart Oyunu

Balon Patlatmaca

Balonlar şişirerek parti için hazırlanır. Her çocuğun ayağına belli sayıda balon bağlanır. Çocuklar geniş bir alanda müzik eşliğinde birbirlerinin balonlarını patlatmaya çalışır. Ayağındaki tüm balonları patlayan kişi elenir. Ayağında en fazla balon kalan kişi ise oyunun galibi olur.

Balon Patlatmaca
Balon Patlatmaca

Çarşaf Boyama

Anneler evde kullanmadığınız çarşafları değerlendirme vakti. Dış mekanda yapacağınız doğum günlerinizde çarşafları düz bir zemine yerleştirerek çocuklar için boyama sahası hazırlayabilirsiniz. Çeşitli renkli boyalarla birlikle çocukların hayal gücüne bırakabilirsiniz. Boyama sever çocuklar için harika bir oyun olacaktır.

Bir Dizi Çörek

Dış mekan etkinliği olarak çocukları heyecanlandıracak bir oyun diyebiliriz. Bir ip yardımı ile çörekleri, börekleri yada poğaçaları tek bir ipe dizebilirsiniz. Çocuklar elleriyle dokunmadan yemelerini gerekir. En çok ve en hızlı yiyen oyunu kazanır. Hem oyunu kazanan hem de çöreği yemiş olan çocuklar için gayet eğlenceli bir oyun olacaktır.

Balık Yakalama

Çocuklar için evdeki imkanlarla hazırlayabileceğiniz bir oyundur. Yere sermek için mavi çarşaf veya mavi örtü tercih edebilirsiniz. Çamaşır selesi gayet güzel bir gemi olabilir. Küçük bir sopa yardımı ile de oltanızı hazırlayabilirsiniz. Olta ipinin ucuna minik mıknatıs yapıştırılır. Geriye mavi örtünüzün üzerinde kağıt balıklar yerleştirmek kalıyor. Kağıt balıkların da üzerlerine minik mıknatıs yapıştırarak olta ile tutulması sağlanır. Sonrasında ise en çok balığı yakalayan oyunun galibi oluyor.

Balık Yakalama
Balık Yakalama

Parkuru Tamamla, Ödülü Kap

Dış mekanda hazırlayacak olduğunuz doğum gününüz için eğlenceli bir parkur olabilir. Rengarenk boyanan parkuru sizde çocuklarınızın seveceği şekilde hazırlayabilirsiniz. Sonunda ise galip gelene harika bir öldür verebilirsiniz.

Parkuru Tamamla Ödülü Kap
Parkuru Tamamla Ödülü Kap

Su Taşıma Oyunu

Bir diğer dış mekan etkinliği olarak su taşıma oyunu. Her çocuk öndeki arkadaşıyla arasında 2 adım olacak şekilde art arda dizilir. Ellerindeki su dolu kovayı başının üstünden arkadaşının kovasına dökmeye çalışır. Kovasında en fazla su kalan oyuncu galip gelir.

Su Taşıma Oyunu
Su Taşıma Oyunu

Dengede Dur

Renkli yuvarlağın yanında olan oyuncakları ( lego vs ) alarak, ipin üzerinden karşıdaki kovanın içine koyup tekrar o ipte dengeli bir şekilde geri dönen ve bunu en hızlı ve dengeli şekilde yapan oyuncu oyunu kazanmış olacaktır.

Dengede Dur
Dengede Dur

Bowling

Bowling farklı ağırlıktaki toplar ve 9 – 10 lobut ile oynanan, bir topla en az atışta, en fazla lobutu devirmeyi amaçlayan, bireysel ya da takımlar halinde oynanabilen bir oyundur. Lobutları plastik şişelerden yapabilirsiniz.

Bowling
Bowling

Aklınıza gelen veya deneyimlediğiniz başka güzel oyunlar varsa yorum bölümümüzden bizimle paylaşarak ziyaretçilerimize fikir verebilirsiniz.