Doğum günü yaklaşıyor! Peki misafirlerinize ne ikram edeceksiniz? İşte size karar vermenizi kolaylaştıracak çok özel tavsiye ve fikirler.

Önceki makalemizi okuduysanız Doğum günü hazırlıklarınız tamam. Şimdi sırada misafirlerinizi ağırlarken ikram edeceğiniz yiyecek, içecek ve şekerlemelerin seçimi var. Bu yazımızda sunum masanızdan misafir masalarına kadar ikramlık çeşitleri, farklı seçimlerin avantaj ve dezavantajları, nerelerden temin edebileceğiniz ve dikkat etmeniz gerekenleri inceleyeceğiz.

Doğum günü ikramlarımızı öncelikle 2 konu başlığına ayıralım.

1 – Doğum günü ikramları ve doğum günü yemek menüsü

2- Doğum günü sunum masası veya şeker büfesi ikramları


1- Doğum günü ikramları ve doğum günü yemek menüsü

Hemen her organizasyon öncesi en çok sorulan soruların başında yaklaşık şöyle bir cümle vardır. ” Pasta börekli mi yapalım? Yemekli mi? “

O zaman konuya ilk bu sorunun cevabından başlamak doğru olacaktır. Her iki seçenekte de artılar ve eksiler var. İnceleyelim bakalım!

Pasta, börek, salatalı doğum günü menüsü

evde doğum günü menüsü

Bizce bu menünün en büyük artısı daha sıcak ve aile içi samimi bir görüntü vermesidir. Yemekli davetlere göre misafirler için daha çok seçenek sunulabilmesi = misafir mutluluğu, genelde daha uygun maliyetlerle oluşturulabilmesi, mekanla anlaşmaya bağlı olarak dilerseniz ikramların bir kısmı veya tamamını kendinizin hazırlayabilme imkanı ve açık büfe mantığı ile daha doyurucu olmasını artıları şeklinde sıralayabiliriz.

Eksi yönlerinden bahsedecek olursak; daha şık ve ağır doğum günleri için pek uygun bir tercih değildir. Her mekanda seçilebilecek bir menü de değildir. Genelde açık büfe şeklinde sunulur. Bu da parti sırasında sürekli bir yaya trafiği oluşmasına neden olabilir.

Yemekli doğum günü menüsü

dışarda doğum günü menüsü

Daha nezih bir doğum günü planlıyorsanız doğru seçim yemek menüsü olacaktır. Doğum günleri için genelde fix tabak seçenekleri ( pilav-köfte, pilav-tavuk, pilav-et ) tercih edilir. Tabi bu menü seçtiğiniz mekanın konseptine ve kalitesine göre çok farklı seçeneklerle de oluşturulabilir. Bu menü seçiminde en büyük artıyı daha düzenli ve karmaşadan uzak parti düzenine vermek gerekir. Bir diğer artısı da misafir masalarının daha düzenli tertipli ve şık görünmesidir. Doğum gününüzde yemekli menü düşünüyorsanız kötü bir sürprizle karşılaşmamak için mekanın sunduğu menülerin lezzetini mutlaka önceden tatmanızı tavsiye ederiz.

Eksi yönlerine gelirsek; pasta börek menüsüne göre çok sıcak, aile ortamı görüntüsü vermezler. Tabi bu tek etken değil. Mekanın ve partinizin konsepti de bu görünümü oldukça etkileyecektir. Bir diğer eksisi ise; lezzet garantisi ve tutarlılığı çok zordur. Kalabalık davetlerde servisin aksamaması için çoğu yemek önceden hazırlanır ve hazırda bekletilir. Bu da soğutup ısıtma neticesinde lezzet kalitesini etkiler. Anlık hazırlanıp servis edilen yemekli menülerde ise servis gecikmesi yaşanır. Bu da ” biri yer biri bakar, kıyamet bundan kopar ” ata sözünü anmanıza vesile olur.

Kreşte doğum günü menüsü seçimi

Kreşte kutlanan doğum günlerinde en mantıklı seçenek tabiki pasta börek menüsü olacaktır.
Burada dikkat etmeniz gereken konu ise; ikramlıklarınızı tüketecek olanların çoğunluğu yetişkin değil, çocuk oluşu… Çocukların damak zevkine göre hazırlanmış bir menü partinin daha mutlu ve eğlenceli geçmesine katkısı büyük olacaktır. Yine çocukların dökmeden, yaymadan rahat tüketebileceği ikramlıklar seçmek mantıklı olacaktır.

Çok abartmadan minik şekerleme çeşitleri ( lolipop, marshmallow gibi ), tatlı – tuzlu kurabiyeler, yaş aralığı uygunsa küçük sarılmış mini yaprak sarma, ev yapımı mozaik pasta ve elmalı pasta, meyveli kekler, cake popslar mufinler ve tabi güzel bir doğum günü pastası örneklendirilebilir.

Tavsiye: Çocuk menülerinde Doğum günü pastanızı ve ikramlıklarınızı mümkün olduğunca evinizde kendi malzemelerizle hazırlamanızı ve davetli çocukların alerji bilgilerini öğretmenlerinden almanızı tavsiye ediyoruz.

Gördüğünüz gibi her iki seçenekte de artılar ve eksiler mevcut. Karar sizin… Şimdi gelelim işin asıl eğlenceli kısmına. Tabi ki sunum masası ve şeker büfesi hazırlığı.


2- Sunum masası ve / veya şeker büfesi ikramları

doğum günü sunum masası örneği

Doğum günü konseptinizle uyumlu mükemmel bir sunum masası için olmazsa olmazlar şekerlemeler ve pastadır. Konsepti bütünleyici ve zengin görünüm özelliği ile şekerler, pastalar ve kurabiyeler ve hatta bazen içecekler her doğum günü sunum masasında olmalı.

Sunum masanızda hem güzel görünebilecek, hem de çocukları sevindirecek başlıca ikramlıklar:

Renkleri temanızla uyumlu olmak şartıyla; Lolipop şeker, cake pops, temalı kurabiye, badem şekerleri, popcorn, marshmallow ve tabiki doğum günü pastası güzel birer örnek. Tüm şekerleme, pasta ve kurabiyeleri çeşide göre galvaniz kovalarda veya pasta kek standlarında sunarak çok şık görüntüler elde edebilirsiniz.

Örnek: Popüler unicorn doğum günü konsepti için hazırlanmış, iyi bir sunum masası için birbiri ile uyumlu ikramlıklarına çeşitleri ile örnekler verelim.

Gördüğünüz üzere tema ile uyumlu ikramlıklar sunum masanızı bambaşka bir görünüme ve şıklığa kavuşturacaktır.

Konseptlere Göre Pasta ve Diğer İkramlık Önerileri

Sizin için derlediğimiz, doğum günü konseptinizle uyumlu pasta, kurabiye, cupcake ve cakepops örnekleri için ” Yiyecek-İçecek ” başlığımıza tıklayarak göz atabilirsiniz.